Dobré rady na cestu

Autoelektrikář
 

Kontakty na úřady
Zastupitelský úřad České republiky
Savska cesta 41/X
10 000 Zagreb
Republika Hrvatska
Tel.: 003851-016177246
Fax: 01 61 76 630

 Konzulární jednatelství Split
Cesta Mutograf 47
213 12 Mutograf
Republika Hrvatska
Tel.: 003852-1330277

 Velvyslanectví Záhřeb
Veleposlanstvo Ceske Republike
Savska cesta 41/VIII
10 000 Zagreb
Republika Hrvatska
Tel.: 003851-6177246,6121558
KO-6177239, 6121618
Fax: 003851-6176630
E-mail: zagreb@embassy.mzv.cz
 --------------------------------------------------------------------------------
Praktický lékař Veterinář Zubař
Dom zdravlja Makarska
Ambulance č. 3
Dr. Pavicic-Sabic Zana
07,00 - 13,30
15,00 - 19.30 Dr.vet. Basic Ivana
Tel.:+385 21 625 208
Tel.:+385 91 541 7331
Makarska

Dr.Drze Pavicic
Tel.:+385 21 345 140
Tel.:+385 91 790 3113
Makarska

 --------------------------------------------------------------------------------

Dopravní nehoda
zavolat policii na tel. č. (00385)92 (vždy a neprodleně po nehodě, bez ohledu na to, kdo je viník)
vyžádat si od policie potvrzení o poškození vozidla (Potvrda o oštěćenju vozila), bez kterého není možné opustit území Chorvatska
vyžádat si kontakt na další účastníky nehody, případně na jejich pojišťovnu (pro urychlení vyřízení pojistky je praktické si vozidlo také vyfotit
policie má právo na 24 až 48 hodin zadržet účastníkům nehody cestovní doklad.
Do 24 až 48 hodin proběhne přestupkový soud (Prekršajni sud), na jehož základě viník uhradí pokutu a soudní výlohy. Český občan má právo požadovat přítomnost tlumočníka do českého jazyka. Český občan není povinen podepisovat žádné dokumenty, kterým nerozumí
protokol o dopravní nehodě (Zapisnik o očevidu) zasílá do 2-3 měsíců Ministerstvo vnitra CHR na Velvyslanectví České republiky v Záhřebu, kde si je možné ho dodatečně vyžádat pro potřeby pojišťovny v ČR. Obecné informace o tom, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí, naleznete také na stránkách České kanceláře pojistitelů
 --------------------------------------------------------------------------------

Ztráta/krádež cestovního dokladu
oznámit ztrátu/krádež cestovního dokladu na nejbližší policejní stanici, která vystaví potvrzení o ztrátě/krádeži (Potvrda o gubitku/krađi) - !!!! nelze použít k přechodu hranice !!!!
kontaktovat Velvyslanectví České republiky v Záhřebu, případně konzulární jednatelství ve Splitu či v Rijece, které vystaví náhradní cestovní doklad k cestě do ČR (k jeho vydání jsou třeba 2 fotografie pasového formátu).
 --------------------------------------------------------------------------------

Zranění
zavolat první pomoc (hitna pomoć) na tel. č. (00385)94
 --------------------------------------------------------------------------------

Používání Evropského průkazu zdravotního pojištění
Dne 15.09.2005 vstoupila v platnost dohoda mezi Centrem mezistátních úhrad a Chorvatským úřadem zdravotního pojištění (HZZO) o používání Evropského průkazu zdravotního pojištění v Chorvatsku.Na základě této dohody nyní mají čeští pojištěnci s Evropským průkazem nebo Potvrzením dočasně nahrazujícím Evropský průkaz zajištěn přímý přístup do chorvatských smluvních zdravotnických zařízení bez nutnosti předchozí registrace u místní pobočky HZZO.
Dne 01.10.2005 vstoupily v Chorvatsku v platnost sazby spoluúčasti pojištěnců. Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách Centra mezistátních úhrad
 --------------------------------------------------------------------------------

Úmrtí
zavolat policii na tel č. (00385)92, která následně kontaktuje lékaře 

 

Chorvatsko
V Chorvatsku je povolen limit 0,5 promile alkoholu v krvi pro řidiče od 25 let, ale pro řidiče do 24 let platí nulový limit. Pokud přítomnost alkoholu v krvi řidiče přesáhne 1,5 promile, může být řidič odsouzen k výkonu trestu odnětí svobody v délce trvání až 60 dnů.
– Povolená rychlost na dálnici je 130 km/hod, na komunikacích pro motorová vozidla 110 km/hod, mimo obce 90 km/hod, v obcích 50 km/hod.
Pozor: pro řidiče mladší 24 let platí maximální rychlostní limity o 10 km/h nižší.
V případě překročení rychlosti o více než 50 km/h může být řidič odsouzen k trestu odnětí svobody v délce trvání až 60 dnů.
Za překročení nejvyšší povolené rychlosti mimo obec lze dostat peněžitou pokutu v rozmezí 500 – 7.000 HRK, za překročení povolené rychlosti v obci lze dostat peněžitou pokutu v rozmezí 300 – 15.000 HRK a v krajním případě, jakož i v případě nezaplacení, může přestupkový soud vyslovit řidiči trest odnětí svobody do 60 dnů.
Osoby mladší 24 let mohou řídit motorová vozidla pouze o síle motoru do 75 kW.
Během letního času není povinnost používat ve dne tlumená světla.
Při jízdě je zakázáno používat mobilní telefon s výjimkou použití handsfree.
Pro přepravu dítěte mladšího 5 let, je povinné používání dětské autosedačky.
Pro cyklisty mladší 16 let platí povinné používání ochranné přilby.
V Chorvatsku je doporučena zvýšená opatrnost při jízdě za deště, jelikož živičný povrch chorvatských silnic má jiné složení, než na jaké jsou zvyklí čeští řidiči a za deště má vozovka prakticky stejné vlastnosti jako při náledí.
Povinnou výbavou osobního automobilu je výstražná vesta pro všechny cestující.
Provoz čerpacích stanic je většinou od 7 do 17 až 18 hodin, v letní sezóně až do 22 hodin, hlavní čerpací stanice ve větších městech a na mezinárodních silnicích jsou v provozu nepřetržitě.
Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě. To znamená, s výjimkou ubytování v hotelu, kempu, privátu je jiný způsob nocování zakázán. Při nedodržení tohoto nařízení se turisté vystavují policejnímu stíhání, soudnímu řízení, peněžité pokutě nebo vězení


K turistické návštěvě Chorvatské republiky mohou občané států EU použít jako cestovní doklad i platný občanský průkaz.
Čeští občané - OP vydaný od roku 2001 a výše, se strojově čitelnou zónou. Týká se to všech držitelů občanských průkazů ČR (ve věku od 15 let a výše). [www.mvpei.hr] Nezletilí občané České republiky, kteří ještě občanský průkaz nevlastní, musí mít platný cestovní pas anebo mohou být uvedeni alespoň v jednom z cestovních pasů rodičů, se kterými do Chorvatska pojedou. Občanský průkaz jejich rodičů nemůže být použit jako jejich cestovní doklad. Při letecké cestě z České republiky do Chorvatska si před cestou zjistěte, zda budete na letišti v České republice na OP odbaveni. Kontrola cestovních dokladů na letištích v Chorvatsku, stejně jako i na pozemních cestách, akceptuje identifikaci českých občanů občanským průkazem.

 

*********************************************************

 Jak postupovat při poranění mořskými živočichy/převzato

Velmi nepříjemné následky může mít poranění bodlinami některého z mořských živočichů, např. mořské ježovky (lidově mořského ježka), mořské hvězdice nebo některého mnohoštětinatce. Nebezpečná je tu sekundární infekce, která může vést ke kožním alergiím ap. Vytažení bodlin nebývá jednoduché. Ostny např. ježovek se snadno lámou a vzhledem k tomu, že jsou na jejich koncích zpětné háčky, dají se jen těžko vytáhnout. Místo vpichu se vlivem tekutiny obsažené v ostnech zbarvuje černomodře, ale to samo o sobě není nebezpečné. Doporučuje se ostny pinzetou opatrně vytáhnout a ránu dezinfikovat alkoholem (40 až 70 %). Pokud je ostnů příliš mnoho a nepodaří se je všechny vytáhnout, doporučuje se aplikovat citronovou šťávu, která pomáhá ostny uvolnit, a dají se pak snadněji a méně bolestivě vytáhnout za dva až tři dny. Ty bodliny, které uvízly příliš hluboko, by měl vytáhnout lékař.

 

Ježovka
Ježovka neboli mořský ježek

 

Bolestivá mohou být poranění bodlinami ryby ropušnice (Chorvaté jí říkají škarpina). Ryba nepoužívá tuto svou zbraň k lovu, ale jen k obraně. K poranění však může dojít i při zpracovávání této ryby jako úlovku - ropušnice, ryba svým zjevem mimořádně ošklivá, je velmi chutná a rybáři vítaná. Okamžitá pronikavá bolest při bodnutí ještě dále sílí, místo otéká. Bodnutí však není životu nebezpečné. Některé "babské" rady a zaručené recepty" (např. vypalování postiženého místa cigaretou nebo vymačkání) mohou naopak velmi uškodit. Lékaři před nimi varují a doporučují kvůli možnosti druhotné infekce nechat ránu urychleně odborně ošetřit.

 

Ropušnice
Ropušnice

 

Zabodnutí štětinek mnohoštětinatců, které snadno proniknou do pokožky a v ní se odlomí, způsobí pálivou bolest, zarudnutí a otok. Štětinky se nejsnadněji odstraňují tak, že se na suché postižené místo opatrně přilepí a ihned zase odlepí náplast nebo lepicí páska, místo se pak dezinfikuje alkoholem (40 - 70 %).

Opatrně je třeba se přibližovat k žahavcům, ať již jde o medúzy nebo sasanky. Žahnutí jejich chapadly je bolestivé, zejména pokud zasáhnou citlivější část těla (nikoli třeba ruce). Zasažená místa se doporučuje potřít octem nebo alkoholem (40 - 70 %).

 

Medúza
Medúza